Zielona

Styczeń 2023
  • „Zimowe potrzeby ptaków” – przybliżenie wyglądu i zwyczajów - sikorki i gila, uwrażliwienie na potrzeby ptaków, zwrócenie uwagi na ostrożność w kontaktach ze słabymi i chorymi zwierzętami.
  • „My się zimy nie boimy” – w miarę sprzyjających warunków atmosferycznych prowadzenie obserwacji i doświadczeń ze śniegiem i lodem; aktywność ruchowa na świeżym powietrzu, wdrażanie dzieci do zachowania bezpieczeństwa podczas zabaw na śniegu i lodzie.
  • „Niespodzianka dla Babci i Dziadka” – lubimy sprawiać radość innym, wzmacniamy więź ze swoją rodziną, przygotowujemy program artystyczny, zapraszamy dziadków na uroczystość.

Przygotowujemy się do szkoły:

• Dzielimy słowa na głoski – nazwy: ptaków, zwierząt, sprzętu sportowego, prezentów dla babci i dziadka.
  • Poznajemy litery i cyfry: „S, s”, „N, n”, „B, b”, „7”.
  • Porównujemy liczby i liczebność zbiorów, wpisujemy znaki „<, >,=”.
  • Wyróżniamy część wspólną zbiorów.
  • Rysujemy szlaczki, próbujemy pisać poznane litery.
  • Ćwiczymy czytanie tekstów z poznanymi literami, tworzymy z nich wyrazy.

GRUDZIEŃ 2022

Przygotowujemy się do szkoły:

• Poznajemy litery i cyfry: „S, s”, „N, n”, „B, b”, „7”.
  • Porównujemy liczby i liczebność zbiorów, wpisujemy znaki „<, >,=”.
  • Wyróżniamy część wspólną zbiorów.
  • Rysujemy szlaczki, próbujemy pisać poznane litery.
  • Ćwiczymy czytanie tekstów z poznanymi literami, tworzymy z nich wyrazy.
Listopad 2022
  • „A deszcz pada i pada…” – obserwujemy zjawiska atmosferyczne występujące w pogodzie późną jesienią np.; deszcz, mgłę, wiatr, obniżanie się temperatury; przeprowadzamy doświadczenia z wodą.
  • „Dbamy o zdrowie”- ubieramy się odpowiednio do panujących warunków atmosferycznych, przebywamy na świeżym powietrzu, przełamujemy niechęć do zdrowych pokarmów, dbamy o czystość.
  •  „Jesteśmy Polakami” – znamy symbole narodowe- flagę, godło, śpiewamy hymn -„Mazurka Dąbrowskiego”, wiemy gdzie Polska leży na mapie Europy.
  • „Mam prawa i obowiązki” – poznajemy Konwencję praw dziecka, dowiadujemy się oprawach i obowiązkach każdego człowieka.

Przygotowujemy się do szkoły:

• Dzielimy słowa na głoski, trzy i czterogłoskowe np.: k-o-t,  s-o-k,  O-l-a,  n-o-g-a, r-y-b-a,  Z-u-z-a, inne.
  • Poznajemy litery i cyfrę: I,i; T,t; D,d; K,k; 6.
  • Poznajemy właściwości wody i magnesu.
  • Rozpoznajemy prawą i lewą stronę - swojego ciała, na kartce papieru , w przestrzeni.
  • Liczymy do 6; porównujemy liczebność zbiorów.
  • Rozpoznajemy i nazywamy figury geometryczne: koła, kwadraty, trójkąty i prostokąty.

PAŹDZIERNIK 2022

• Jesień w sadzie i ogrodzie – kształtujmy postawy prozdrowotne, rozpoznajemy i nazywamy ogólnodostępne owoce i warzywa, wiemy że ich spożywanie jest zdrowe.
  • Ja i moi przyjaciele - poznajemy swoje emocje, wyrażamy je nie krzywdząc innych,  rozpoznajemy dobre  i złe zachowanie, używamy czarodziejskich słów: proszę, przepraszam, dziękuję, wiemy że dzieci mają swoje prawa.
  • Nasze zmysły - rozwijamy naszą wrażliwość zmysłową, poznajemy rolę zmysłów w życiu każdego człowieka, szanujemy i obdarzamy empatią  osoby z ograniczeniami.

Przygotowujemy się do szkoły:

• Dokonujemy analizy i syntezy sylabowej i głoskowej słów i wyrazów – dzielimy i łączymy sylaby i głoski;
  • Wypowiadamy się i budujemy wypowiedzi poprawne gramatycznie;
  • Rozpoznajemy samogłoski i spółgłoski;
  • Składamy obrazki, układamy puzzle;
  • Poznajemy litery: O, o; A, a; M, m; E, e.
  • Poznajemy cyfry: 1, 2, 3, 4.
  • Rozwijamy umiejętność liczenia, liczymy w zakresie 6 i więcej, tworzymy zbiory i porównujemy ich liczebność.
  • Poznajemy cechy i rozpoznajemy figurę geometryczną kwadrat;
  • Rozwijamy koordynację ruchowo – słuchowo- wzrokową

WRZESIEŃ 2022

• "Zdrowe nawyki” – znamy i stosujemy: dokładnie i często myjemy ręce, kichamy i kaszlemy w łokieć, nie bierzemy do ust zabawek ani innych rzeczy.
  • „Poznajemy nowych kolegów”- poznajemy siebie nawzajem, akceptujemy swoje odmienności.
  • „W naszym przedszkolu”- poznajemy pomieszczenia przedszkolne i nazwy stanowisk osób pracujących w przedszkolu, rozwijamy szacunek do tych osób.
  • „Razem jest wesoło”- uczymy się bawić i pracować w grupie; wspólnie ustalamy „grupowe zasady zachowania”, znamy je i stosujemy.
  • „Czerwone znaczy stop ”- poznajemy podstawowe zasady ruchu drogowego, dbamy o swoje bezpieczeństwo na ulicy.

Przygotowujemy się do szkoły:

• odnajdujemy i rozpoznajemy swoje znaczki – dzieci młodsze i imiona - dzieci starsze;
  • wyklaskujemy imiona swoje i kolegów dzieląc je na sylaby, wyróżniamy w nich pierwszą głoskę np.: Olek - O, Szymon – SZ, Nadia – N, Zuzia – Z;
  • jesteśmy samodzielni m. in. podczas korzystania z łazienki, spożywania posiłków, zmiany odzieży i obuwia;
  • znamy i nazywamy części ciała; uczymy się rozpoznawać prawą i lewą stronę – dzieci starsze.
  • uczmy się posługiwać kredkami i nożyczkami – łączymy kropeczki, odcinamy kawałki z paska papieru.